Vücut geliştirmede steroidler neden önemlidir?

Kas büyümesini ve gücünü uyarma yetenekleri nedeniyle, steroidler sporcular arasında en çok suistimal edilen maddelerden biridir.

Sporcular, performansı, iyileşme süresini ve boyutunu artırarak yarışmalarda avantaj elde etmek için steroid kullanırlar.

Steroidler, androjenler (testosteron) adı verilen erkek seks hormonlarının etkilerini taklit eden ilaçlardır. Steroidler, protein sentezini artırarak kas gelişimi üzerinde dramatik bir etkiye sahiptir.

Yaygın bir form, derin ses, vücut kılları ve artan cinsel dürtü gibi erkeksi özelliklerden sorumlu hormon olan testosteron olarak adlandırılır.

Steroidler, vücudun doğal hormon seviyelerini değiştirmek için kullanılabilen bir ilaç türüdür. Daha çok vücut geliştirme ve halter yarışmalarında kaslarını büyütmek için kullanılırlar.

Steroid kullanımı onlarca yıldır var ve artık sadece profesyonel sporlarda değil. Instagram’da hızlı bir arama, çok çeşitli insanlara pazarlanan satılık birçok steroid türünü ortaya çıkaracaktır.

Steroid kullanımının yan etkileri, onları kullanan kişiye göre değişir, ancak organlarda hasar, kısırlık, saç dökülmesi, agresif davranış ve depresyon içerebilir. Yan etkiler aynı zamanda kişinin yaşı ve cinsiyetinin yanı sıra ne kadar süredir aldıklarına da bağlıdır.

Anabolik steroidler, erkek cinsiyet hormonu testosteronunun etkilerini taklit etmek için sentetik olarak oluşturulmuş bir ilaç sınıfıdır. İlk olarak 1930’larda sentezlendiler ve 1940’larda ticari olarak temin edilebilir hale geldiler. Anabolik steroidler, sporcuların hızlı bir şekilde kas kütlesi ve güç kazanmalarına yardımcı olabilir, bu nedenle vücut geliştirme yarışmalarında yaygın olarak kullanılırlar.

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir