Steroidler Nasıl Kullanılır?

Steroidlerin kullanım şekli, tüketilen steroidin çeşidine göre değişmektedir. Steroid türlerini, anabolik steroidler ve kortikosteroidler olarak iki ayrı başlık altında toplamak mümkündür.

Kortikosteroidler vücut içerisinde ortaya çıkmış olan inflamasyon durumlarının ortadan kalkması amacı ile doktor kontrolünde, reçete aracılığı ile kullanılan steroidlerdir. Bu steroidlerin kullanım şekli, inflamasyonun vücudun neresinde ortaya çıktığına ve rahatsızlığın seyrine göre farklı türlerde uygulanabilmektedir. Göz damlası, tablet, merhem, jel, enjeksiyon, kulak damlası ya da inhaler gibi seçenekler aracılığı ile vücuda alınabilen kortikosteroidler, doktorun tavsiye ettiği dozda ve şekilde kullanılmalıdır.

Anabolik steroidler ise sporcuların ya da spor ile ilgilenen kişilerin vücutlarında ki kas kütlesini arttırmak ve yeni kasların hızla oluşmasını sağlamak amacı ile kullandıkları, testosteron taklidi ilaçlardır. Bu ilaçlar vücuda, enjeksiyon ve tablet olmak üzere iki farklı formda alınabilir. Kişiden kişiye göre değişen kullanım dozu ayarlamasına sahip olan bu ilaçların, uzun vadeli kullanımı kişilerin sağlıklarını olumsuz etkilemektedir.

Steroid Kullanımının Zaraları Nelerdir?

Steroid kullanımının yan etkileri, her iki steroid tipi için de genel anlamda aynı şekilde ortaya çıkmaktadır. Ancak steroid tipine göre farklılaşan yan etkiler de bulunmaktadır. Buna göre steroid tüketiminin yan etkileri her iki steroid tipi için de ayrı ayrı şu şekilde ifade edilebilir:

 1. Anabolik steroid tüketiminin yan etkileri
 • Jinekomasti
 • Cilt sorunları
 • Kalp hastalıkları
 • Böbrek yetmezliği
 • Karaciğer yetmezliği
 • Diyabet
 • Kolesterol
 • Tansiyon
 • Kanser
 • Kortikosteroid tüketiminin yan etkileri
 • Ödem
 • Büyüme çağındaki çocuklarda gelişim bozuklukları
 • Ülser
 • Diyabet
 • Tansiyon
 • Tüylenme
 • Cilt sorunları
 • Cushing sendromu

Steroid Kullanımı Yasal Mı?

Steroid kullanımın yasal olma durumu ülkemiz sınırları içerisinde söz konusu değildir. Ülkemizde yalnızca kortikosteroidlerin kullanımı yasaldır. Bu steroid türü için de doktor kontrolü ve kontrol neticesinde karar verilen tedavinin reçetelendirilmesi şartı bulunmaktadır.

Steroidler Nereden Temin Edilir?

Steroid teminin nereden yapılacağı konusu yalnızca anabolik steroidler için geçerlidir. Kortikosteroidler için doktor reçetesi bulunma zorunluluğu olduğu için bu tip steroide tedavi amacı ile eczanelerden ulaşmak mümkündür.

Ülkemiz sınırları içerisinde anabolik steroidlerin temin edilmesi yasalar tarafından engellenmiştir. Bu neden ile steroid kullanan profesyonel sporculara ya da amatör olarak kendini geliştirmek için steroid kullanan bireyler, güvenilir ve kaliteli içeriğe sahip steroide nasıl ulaşacakları konusunda sürekli olarak araştırmalar yapmaktadırlar.

Anabolik steroidlere ulaşmanın en yaygın ve güvenilir yolu internet aracılığı ile gerçekleştirilen alışverişlerdir. Bu alışverişler, steroid satışının yasal olduğu ülkelerde bulunan firmalara oluşturulan siparişler neticesinde gerçekleştirilir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus steroid alımının gerçekleştirileceği ülkeye doğru karar vermektir. Bazı ülkeler yoğun steroid talebini karşılayabilmek amacı ile sahte içeriklere sahip olan steroidler üretebilmektedir. Bu neden ile steroid sektöründe güvenilir olan ülkelerden alışveriş yapmak daha güvenilirdir.

Anabolik steroid temininde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, ürünün seri numarası ile ilgilidir. Steroidi satın almadan öce mutlaka bir seri numarası olduğundan ve o seri numarasının gerçek olduğundan emin olmak gerekir. Seri numarasının gerçekliğinden ise çeşitli internet sitelerinde bulunan, seri numara sorgulama ekranı aracılığı ile emin olmak mümkündür.

Steroid Kullanımının Hormonal Etkisi Nedir?

Steroid kullanımının hormonlara olan etkisi oldukça kuvvetli bir yapıdadır. Anabolik steroidlerin, kortikosteroidler kadar etki yaratabilmesi ancak doz aşımı yaparak tüketildiği takdirde mümkündür. Bu neden ile steroid kullanımını gerçekleştiren kişiler, doz aşımlarından ötürü uzun vadede ciddi sağlık sıkıntıları ile karşılaşmaktadırlar.

Anabolik steroid tüketen kişiler ile herhangi bir takviye almayan sağlıklı kişiler arasında, haftalık testosteron hormonu üretimi bakımından yaklaşık olarak 100 kat fark bulunmaktadır. Bu farkın uzun süre aynı şekilde seyretmesi kişilerin ölümleri ile sonuçlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir